Vmware

vSAN Maintenance Mode (vSAN Bakım Modu)

Merhabalar, klasik mimari bir yapıda esxi sunucular üzerinde işlem yapacağımız zamanlarda işlem yapılacak esxi sunucumuzu maintenance moduna yani bakım moduna alıyoruz. Maintenance modunda vCenter işlem yapacağımız sunucuyu açık bırakıyor fakat ortamımızda yokmuş gibi davranıyor. Buraya kadar herşey güzel fakat ortamımızda Vsan cluster kullanılıyorsa, maintenance moduna geçmeden önce karşımıza üç seçenek çıkıyor ve bu seçenekleri bilerek, önceden planlayarak esxi sunucumuzu maintenance moda almamız gerekiyor. Aksi takdirde storeage policylere göre sanal sunucularımız inaccessible durumuda düşebilir ve erişim kesilebilir.

vSAN cluster bulunan bir ortamda, esxi sunucular maintenance moduna alınmadan yeniden başlatılmamalıdır.

Esxi sunucumuzu maintenance moda almak istediğimizde 3 farklı seçenek çıkıyor karşımıza,

Full data migration

Ensure accessibility

No data migration

Bu üç seçeneği demo ortamı üzerinden teker teker inceleyelim.

Full data migration

Bu seçenek esxi sunucu üzerinde bulunan tüm veriyi diğer sunuculara paylaştırır ve vSAN sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder. Tabi burada önemli olan nokta, vSAN cluster üzerinde taşınacak veri kadar boşluk olmalıdır. Aşağıda görüldüğü gibi 3.12 TB veriyi diğer hostlara taşıyacak.

Ensure accessibility

Bu seçenek vSAN cluster üzerinde bulunan sunucuların çalışmasının devam etmesini sağlar. Biraz açıklamak gerekirse, storage policyleri yedekleri olarak çalışan sanal sunucuların disklerinde bir işlem yapmaz fakat esxi hostun kapanması durumunda erişilemeyecek sanal sunucu dosyaları var ise bu dosyaları diğer sunuculara dağıtır ve sanal sunuculara erişim kesilmez.

No data migration

Bu seçenek ile birlikte esxi host üzerindeki dataya hiçbir şey yapılmaz olduğu gibi bırakır. Bu seçenekte dikkat edilmelidir. Eğer ortamınızda vSAN cluster compenetleri sağlık değil veya No data redundancy olarak oluşturulmuş bir sanal sunucu verisi var ise bu veri inaccessible (erişilemez) duruma düşecektir ve erişim kaybı yaşanacaktır.

See detailed report seçeneği olan hangi sunucuların inaccessible duruma düşeceği gözlemlenebilir.

Yazar Hakkında

Hakan KAPLANOĞLU

Yorum Yapın