İnternet Sayfası Yönlendiriliyor! Virüs Temizleme

Bugün çok garip birşeyle karşılaştım. Çoğu web sitesine girdiğimde beni reklam içeren adreslere yönlendiriyor.Haber sitelerinde bile başka sitelere gidiyorum ve bu durum tüm internete çıkabilen cihazlarımda mevcut. İnternette araştırdığımda bu virüs modemin arayüzündeki dns bilgilerini kendine yönlendiriyor ve siz internet adresi yazdığınızda kendi sunucusunda dns işlemi yaptığından onun istediği yere gidiyorsunuz otomatikman garip aslında 🙂

Bana soracaksınız şimdi bu virüs bilgisayara değilde direk modeme nasıl yazıyor diye. İnanın bende anlamadım çalışma mantığını boş bir zamanımda inceleyip sizlerle paylaşacağım.

 

Bu virüs sanal gaste  olarak adlandırılıyor. Bu virüsü temizlemek ise oldukça basit modeminizin arayüzüne girip dns bilgilerini değiştirmek.

 

Modemin arayüzüne nasıl ulaşabileceğinizi önceki yazımda anlatmıştım. Bu linkten modemin arayüzüne nasıl erişebileceğinizi görebilirsiniz.


 

Modem arayüzüne girdikten sonra bizi şu şekilde bir ekran karşılıyor.

Screenshot_2

Ben anlatımı kendi modemim olan Airties Air5443’te gösteriyorum dns ayarlarını otomatik değiştirmeyi.

Her neyse Sol tarafta İnternet seçeneğine tıklayalım.

Screenshot_3

Açılan menüde Dns ayarına tıklayarak tüm girili dnsleri silip sadece güvendiğimiz dns sunucularını eklememiz gerekiyor. Ben Google’ın meşhur dns sunucularından çıkmak istediğimden onları ekledim. Fakat benim güvendiğim bir kaç dns daha var onlarıda sizin paylaşayım.

Bu linkten Güvendiğim dnslere ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda sanal gaste virüsünden nasıl kurtulacağımızı anlattım keyifli ve tertemiz bilgisayarlar dileğiyle 🙂

Yazar Hakkında

Hakan KAPLANOĞLU

Yorum Yapın