Gui Serverı Core Servera Dönüştürmek

Merhabalar Server işletim sistemlerinin Microsoft iki farklı şekilde destekliyor. Görüntü arayüzü (GUI) ve Komut Arayüzü (CORE) olmak üzere.

Core komut sistemi komutlarla yönetilebiliyor olsada GUI işletim sistemlerinden yönetilecek olan bilgisayarın Yönetim konsollarını yükleyerek yönetebilmektesiniz.

Peki Core komut ile yönetiminin faydaları nelerdir?

Grafiksel arayüzler olmadığından virüslere ve saldırılara daha az maruz kalıyor.
Grafiksel arayüz olmadığından daha az servis ile çalışıyor.
Hızlı ve daha güvenli bir kurulum sağlıyor.

Ben bu yazımda Core server kurulumunu değil, Kurulu olan windows serverımızı Core sürümüne çevirmeyi göstereçeğim.

Core sürümüne çevirmek için yapmamız gereken sadece bir kaç tık ile Featuresi kaldırmak. İşte yapılışı adım adım resimli olarak.

Screenshot_1

Server Manager den Add roles and features tıklanır.Screenshot_2

 

Açılan pencerede Kırmızı ile gösterilen yere “Roles ve Features leri kaldırmaya başla” kısmına tıklanarak yüklü olan Rolesler ve Featuresler görüntülenir.

Screenshot_3

 

İleri diyerek Features kısmına gelinip, User interfaces and infrastructure Altındaki “Graphical management tools and infrastructure” , “Desktop experience” ve “Server graphical shell” Yanlarındaki işaret kaldırırır.Screenshot_4

Karşımıza bunlarlar birlikte neleri kaldırmam gerekiğini gösteren pencere açılır ve Remove Features diyerek kaldırma işlemine başlanır.
Screenshot_5Resimdede göründüğü gibi gerekirse Restart et seçeneği seçilirki Restart gereklidir. Diyerek Remove basılır.

Server restart ettikten sonra Core olarak açılacaktır.

Screenshot_6Sconfig yazarak bu yönetim konsoluna ulaşabilrisiniz.

 

 

Yazar Hakkında

Hakan KAPLANOĞLU

Yorum Yapın