Disk Kota Yönetimi

Bilgisayarınızda birden çok user varsa bu userlere hardiskler üzerinde ne kadar yükleme yapabileceğini disk kota yönetimi sayesinde yapabilirsiniz. Bir diske kota uyguladığınzda o kullanıcı koyduğunuz sınır kadar diske erişebilecektir. Kotadan fazla dosya kopyalanmak istenildiğinde yetersiz disk alanı ile karşılaşacaktır.

[su_note note_color=”#33948d” radius=”5″]Disk kota koymak için[/su_note] [su_list icon=”icon: check”]
  • Bilgisayarıma tıklayın
  • Kota koymak istediğiniz sürücüye sol klik yapın
  • Kota sekmesini seçin
[/su_list]

Bu ekranla karşılaşacaksınız.

KOTA AYARLARI

 

Kota yönetimini etkinleştir ve Kota sınırını aşan kullanıcılara disk alanı verme butonunu işaretliyoruz.

Disk alanı sınırı ve uyarı düzeyi çıkıyor Disk sınırı bu userın ne kadar alan kullanıcağını belirliyorsunuz. Uyarı düzeyi ise belli bir sınırı geçince Administrator hesabına uyarı vermesini sağlıyor.

Bu yaptığınız ayar bütün userlar için geçerlidir. Eğer userlara tek tek ayar yapmak istiyorsanız Kota girişleri… Kısmına tıklatmanız gerekmektedir. Hazır yeri gelmişken onuda anlatalım.

Kota girdileri

 

Buradan kullanıcının üstüne tıklayarak aynı şekilde tek tek ayar yapmak mümkün. Önemli bir hatırlatma yapalım.

[su_note radius=”5″]Burada kullanıcıların görünür olabilmesi için en az bir kere oturum açmış olması gerekir.[/su_note] [su_note radius=”5″]Bu ayarların diğer disklerdede etkin olabilmesi için kısa yoldan kota menüsünden al (EXPORT) diyerek dışarı çıkarıp diğer hardiskte ver (IMPORT) diyerek tanımlayabilirsiniz.[/su_note]

 

Yazar Hakkında

Hakan KAPLANOĞLU

Yorum Yapın