Windows 8 Güvenli Mod

Bilgisayarda bir sorun olduğunda ilk önce yapmamız gereken son yaptığımız değişiklikleri herhangi bir başlatma olmadan kaldırmaktır. Otomatik başlayan programları bazen kaldırırken güçlükler çekebiliyoruz. İşte bu devrede Güvenli Mod seçeneği bizlere çok farklı avantajlar sunabiliyor. Özellikle gelişmiş kullanıcılar için.

Kısaca bir giriş yaptıktan sonra Güvenli Moda Nasıl geçileceğini anlatalım.

Bildiğiniz üzere Windows 8 e kadar bilgisayarımızı açar açmaz F8 Tuşuna basmak yeterli olabiliyordu fakat bu iş değişti. Windows 8 de Güvenli Mod Açmak için ilk olarak oturumunuzu açmadıysanız oturum açma ekranında örnekte gösterildiği gibi

Windows 8 Açılış Ekranı

 

Sağ altaki güç seçeneklerini açınız ve Shift tuşuna basılı tutarak bilgisayarınızı yeniden başlata tıklayın.

Windows8 Başlangıç seçenekleri

Bilgisayarınız restart edildikten sonra yeniden başlatılmış olarak geldiğinde bu ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda Troubleshoot yani bilgisayarımı onar seçeneği ile devam ediyoruz.

Geişmiş seçenekler 2

 

Bilgisayarı onar menüsünde bilgisayarınızı resetleyin yenileyin gibi seçeneklerin yanında gelişmiş seçenekler var windows 8 de gelişmiş seçeneklerle devam edelim.

Windows 8 Güvenli mod

 

Gelişmiş seçeneklerde Startup Settings var yani windowsun nasıl başlayacağını seçmenize yarayan seçenerek.

Windows 8 güvenli mod

 

Bu ekrandan sonar restart ederek açılış ekranında Startup setting ile karşılaşmış olacaksınız. F4 Tuşuna basark bilgisayarınızı Güvenli modda açabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Hakan KAPLANOĞLU

Yorum Yapın