Vmware Clone Nedir?

Vmvare Clone sistemin özelliği sanal sunucunuzun yedeğini almaktır. Clone iki türlü yapılabilmektedir. 1:)Create a linked clone 2:)Create full clone  

  • Create a linked clone

Bu clone sistemi sanal sunucunuzun kayıtlı bulunduğu klasörün içinde bir klasör açar ve bundan sonra yaptığınız işlemleri o klasöre kaydeder. Ana klasör silinirse alınan linked clone da bozulur yani çalışmaz.

  • Create full clone

Bu sistemde ise sanal sunucumuzu birebir komple kopyalar. Önemli Not Clone Menüsüne VM>MANAGE>CLONE Diyerek açabilirsiniz. Unutmayın sanal makine açıkken clone alamazsınız.

2 thoughts on “Vmware Clone Nedir?

  1. Hakan bey yüklenmesi sorunlu olan yazılımlarımı klon ve snapshot lar kullanarak adım adım kurmak için vmware kullanıyorum. ilk makineyi D sürücüsüne kurdum. aldığım cloneları otomatik olarak C ye almış. bende yer sorunundan cloneları d ye taşıyıp tanıttım ve çalıştırdım. ancak ilk klon 30gb olmasına ragmen 3. klon 45 gb seviyesine çıktı. makine lokal çalışıyor herhangibir server yada ag baglantısı kullanmıyorum. kurduğum program sadece 7 gb neden yaptı ve nasıl küçültürüm bilmiyorum ve işin sonunda ilk klonena bağlı kalmadan sadece 3. klon kalmasını istiyorum nasıl yaparım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir