Sürücülerinizi Stabil Çalıştırın

Merhaba okurlarım bildiğiniz üzere ssd disk pahalı olduğundan neredeyse hepimiz hayla hdd disk kullanıyoruz. Bu hdd diskler sürekli sil yükle sil yükle çalışmaktan bir süre sonra verimden düşüyor. Sürücülerin stabil çalışması için yapılacak yöntem Windows Sürücülerinizi birleştirin ve en iyi duruma getirin yazılımını kullanmak bu yazılımı açmak için ara kısmına Sürücü birleştir yazıyoruz Karşımıza bu ekran çıkıyor

Sürücüleri en iyi duruma getir

 

Buradan işlem yapmak istediğiniz diski seçim Tümünü çözümle demeniz gerekmektedir. Çözümleme bittikten sonra tümünü iyileştir diyerek hdd diskinizi optimize yani düzgün bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Eğer Administrator yetkisine sahip deilsiniz Tümünü iyileştir tıklattığınızda Administrator şifresi isteyecektir.

Bu işlem bütün verilerinizi plak üstünde sıraya dizer. Bu sayede veri okurken hdd niz parça parça deilde sıralı okuma yapar.

– NTFS, FAT32 veya FAT Formatındaki disklerde bu işlem yapılabilir.  
– Ağ üstündeki hdd disklerde bu işlem yapılmaz. 

2 thoughts on “Sürücülerinizi Stabil Çalıştırın

  1. HDD Tipi hardiskler verileri tıpkı deftere yazar gibi plak üzerine yazar Bu nedenlede yeni bir veri yazarken boşluklara yazılır bu veri boşluk bitince diğer boşluğa geçer işte bu yaptığımz işlemde bir veriyi sıraya sokuyor yani defterinizde parça parça deilde sıralı tutuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir